Poradnik
dla pacjenta
Być może znajdziesz tutaj odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania.
Przed treningiem zadbaj o wypoczynek i dobry sen. Na godzinę przed treningiem unikaj picia kawy, mocnej herbaty i napojów energetyzujących. Staraj się nie nakładać bezpośrednio przed treningiem lakieru i żelu do włosów – duża ilość produktów do stylizacji utrudnia odczytywanie informacji o falach mózgowych. Podczas treningu telefon komórkowy i inne sprzęty elektroniczne powinny być wyłączone, albo przełączone na tryb offline – nie chcemy żeby coś cię rozpraszało. Unikaj przychodzenia na trening w trakcie trwania przeziębienia lub choroby. Po treningu zadbaj o relaks.
Biofeedback czyli biologiczne sprzężenie zwrotne, jest szerszym pojęciem zawierający zbiór różnych metod w tym neurofeedback. Biofeedback dostarcza człowiekowi informacji zwrotnej („feedback”) o jego stanie fizjologicznym. Zmiany te, są monitorowane przez odpowiednie urządzenia. Można monitorować na przykład napięcie mięśniowe (EMG), reakcję skórno-galwaniczną (GSR) lub układ oddechowy. Neurofeedback rejestruje fale występujące w mózgu, które charakteryzują się różnymi rodzajami aktywności.
Tak, całkowicie. Elektrody są przyczepiane do głowy za pomocą pasty klejąco-przewodzącej, którą po treningu zmywamy nawilżoną chusteczką. Elektrody nie przesyłają do mózgu żadnych informacji. Służą jedynie do rejestrowania fal mózgowych.
Trening w zależności od potrzeb trwa od 30 do 60 minut. Zależy to od wieku klienta, stopnia zaawansowania treningów i ich celu.
Ilość treningów zależy od indywidualnych potrzeb. Aby treningi były skuteczne powinniśmy ćwiczyć regularnie, minimum raz w tygodniu. Pierwsze efekty klienci zauważają po kilkunastu spotkaniach (tj. 10-15 treningów). Przyjmuje się, że terapia u osób zdrowych, chcących poprawić swoje funkcjonowanie w różnych sferach powinna obejmować ok. 20 – 30 treningów. Natomiast w przypadku specyficznych potrzeb liczba treningów ulega zwiększeniu i zintensyfikowaniu (np. w przypadku autyzmu, ADHD, depresji, migren).
Odpowiednia motywacja jest kluczowa dla całego procesu treningowego. Warto wyznaczyć sobie cel, który sprawi, że treningi będą bardziej efektywne. Im więcej pracy i aktywności włożysz w osiąganie celu, tym lepsze wyniki będziesz uzyskiwać.
Oprócz pracy na treningach pod okiem terapeuty, można dodatkowo wspomagać proces poprzez naukę technik relaksacyjnych, poświęcaniu czasu na swoje pasje oraz pracę nad swoimi ograniczeniami.
Tak. Podczas osłabienia organizmu, nasz mózg pracuje wolniej i mniej efektywnie. Zalecamy przychodzić na treningi gdy jesteśmy zdrowi i wypoczęci by nasz mózg uczył się jak najlepiej.